GYIK
1. Mikortól kötelező a kivitelezői felelősségbiztosítás?
A kötelező kivitelezői felelősségbiztosítást 2025. január 15-től kell megkötniük a vállalkozó kivitelezőknek. Ezt követően is fenn kell tartaniuk, ha a lakóépület építésének egyszerű bejelentése alapján végzik a tevékenységüket.
2. Nem vezetek E-Építési naplót, kell-e biztosítást kötnöm?
A válasz igen, minden szerződésnek tartalmaznia a az alábbiakat, attól függetlenül, hogy E-Építési napló kötelezett, vagy sem.
2023. évi C törvény 16. §
(3) Az Épkiv. 3. § (2) bekezdés r) pontja helyébe a következő rendelkezés lép és a
bekezdés a következő s) és t) ponttal egészül ki:
(A kivitelezési szerződés tartalmazza)
"r) a kötelező kivitelezői felelősségbiztosítás kötvényszámát és a biztosító nevét,
elérhetőségét vagy a kivitelező nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy a kötelező
felelősségbiztosítással legkésőbb az építési munkaterület átadásakor rendelkezni fog,
s) a szolgáltatásra kötelezett vállalkozó kivitelező által megadott kivitelezési szerződés
szerződésszámát, valamint
t) a vállalkozó kivitelező általi kivitelezési dokumentáció építésszervezési
munkarészének elkészítését."
3. Ki számít kivitelezőnek az építési jog szerint?
Kivitelező: a Kivitelezési kódex a kivitelező fogalmaként a vállalkozó kivitelező gyűjtőfogalmát használja.
Vállalkozó kivitelező: az az építőipari kivitelezési tevékenységet üzletszerű gazdasági tevékenységként végző vállalkozó, amely vagy aki a kivitelezői láncolatban elfoglalt helye és szerződés szerinti pozíciója alapján fővállalkozó kivitelező, megrendelő vállalkozó kivitelező vagy alvállalkozó kivitelező lehet [191/2009. (IX. 15.) Korm. rend. 2. § k) pont].
A vállalkozó kivitelező fogalmában - a 109/2013. (IV. 9.) Korm. rendelet 2. § (20) bekezdés 1. pont 1.2. alpontja szerint 2013. április 19-étől - az építőipari kivitelezési tevékenységet üzletszerű gazdasági tevékenységként történő folytatást a végzés váltotta fel, ezzel is jelezve az építtető és a vállalkozó kivitelező közötti különbséget. Az építtetőnek minősül ugyanis 2013. január 1-jétől az építési-bontási tevékenység folytatója is.
Fővállalkozó kivitelező: lásd: Fővállalkozó kivitelező
Alvállalkozó kivitelező: a megrendelő vállalkozó kivitelezővel kivitelezési szerződést (2014. március 14. napjáig építési szerződést) kötő vállalkozó kivitelező [191/2009. (IX. 15.) Korm. rend. 2. § m) pont]. A gyakorlati életben leegyszerűsítve alvállalkozónak nevezik az építkezés ezen szereplőjét. Minden vállalkozó alvállalkozó kivitelező lesz, aki nem közvetlenül a megrendelővel köt szerződést.
Alvállalkozó (a közbeszerzési eljárásban): az a gazdasági szereplő, aki (amely) a közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött szerződés teljesítésében az ajánlattevő által bevontan közvetlenül vesz részt, kivéve
a) azon gazdasági szereplőt, amely tevékenységét kizárólagos jog alapján végzi,
b) a szerződés teljesítéséhez igénybe venni kívánt gyártót, forgalmazót, alkatrész vagy alapanyag eladóját,
c) építési beruházás esetén az építőanyag-eladót [2015. évi CXLIII. tv.3. § 2. pont].
Forrás: epitesijog.hu Szerző: Dr. Jámbor Attila
4. Ki számít tervezőnek?
Az építészeti-műszaki tervezési tevékenység
Építészeti-műszaki tervezési tevékenységnek minősül:
a) az építmény, építményrész, építményegyüttes megépítéséhez, bővítéséhez, felújításához, átalakításához, helyreállításához, korszerűsítéséhez, lebontásához, elmozdításához, rendeltetésének megváltoztatásához szükséges építészeti-műszaki tervdokumentáció elkészítése,
b) az építészeti-műszaki tervdokumentáció kormányrendeletben foglaltak szerinti ellenőrzése,
c) a tervezői művezetés [1997. évi LXXVIII. tv. 32. § (1) bek., 33. § (4) bek.].
5. Mire nyújt fedezetet a kivitelezői felelősségbiztosítás?
A biztosítás fedezi a szakmai előírások és a kivitelezési szerződés megszegésével összefüggésben okozott személyi sérüléses és dologi károkat, valamint az ezekkel kapcsolatos sérelemdíjakat, amelyekért a kivitelező jogszabály szerint felelős.
6. Mért válasszon minket?
Kiemelkedő teljesítmény és szakértelem: 2024 első negyedévében országos első helyezést értünk el a Vagyonbiztosításban, és az első félévben az Onboarding terén is országos elsők lettünk. Ez az eredmény garancia szakmai hozzáértésünkre és elkötelezettségünkre.
Cégpaletta tanácsadói háttér: Mint Cégpaletta tanácsadók, mélyreható iparági tudással és kapcsolatokkal rendelkezünk, hogy Önnek a legjobb megoldásokat kínálhassuk.
Teljes körű tanácsadás és rugalmasság: Személyre szabott megoldásokat kínálunk, hogy pontosan azt a védelmet kapja, amire szüksége van. Rugalmasan igazítjuk a biztosítást az aktuális nettó jövedelemhez, így hosszú távon is támogatjuk vállalkozása fejlődését.
Megbízhatóság és hatékony ügyintézés: Országos szinten is bizonyítottan megbízható partnerként állunk rendelkezésére a felelősségbiztosítási kérdésekben, és gyors, átlátható ügyintézést biztosítunk, hogy az Ön ideje a legértékesebb feladatokra összpontosuljon.
7. Mely vállalkozókra vonatkozik a felelősségbiztosítási kötelezettség?
A felelősségbiztosítási kötelezettség vonatkozik a határon átnyúló szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatókra is, ha szabad szolgáltatás jogával rendelkeznek. Ugyanakkor az állami beruházások biztosítására nem terjed ki.
8. Mekkora fedezeti összeget kell biztosítani a különböző éves nettó jövedelemsávok alapján?
9. Mikortól köthető a biztosítás?
Előre láthatólag 2024. december elejétől már tudunk adni árajánlatot ügyfeleinknek.
10. Rendelkezem általános felelősségbiztosítással amit 2024 decembréig kötöttem, vagy egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységhez kötött felelősségbiztosítással, ez meg fog felelni a jogszabáélyoknak?
Nem.
11. Mi alapján kell megállapítani az éves nettó jövedelmet?
Az éves nettó jövedelem az előző naptári év nettó jövedelme, amelyből le kell vonni az állami beruházásokból származó bevételt.
12. Mikor kell módosítani a felelősségbiztosítási szerződést?
A biztosítási évfordulón a kivitelezőnek kezdeményeznie kell a szerződés módosítását, ha az éves nettó jövedelem változása miatt szükség van a biztosítási összeg emelésére vagy csökkentésére.
13. Mely személyek tevékenységéből eredő károkra terjed ki a felelősségbiztosítás?
A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított vállalkozó kivitelezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint az építőipari kivitelezői tevékenység és szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, amelyekért a biztosított vállalkozó kivitelezőt kártérítési felelősség terheli.
14. Milyen károkra nyújt fedezetet a biztosítás?
A biztosítás fedezetet nyújt a biztosítási szerződés hatálya alatt okozott és bejelentett károkra, amelyek a biztosított kivitelezési tevékenységgel kapcsolatos személyi sérülések, dologi károk, valamint nem vagyoni sérelmek.
15. Mennyi idő alatt készül el az ajánlat és a kötvény?
Kötvényszámot akár perceken belül tudunk küldeni ügyfeleinknek, de fedezet igazolás és kötvény az aláírástól (szkennelve visszaküldéstől és a befizetésről számítva 6-8 munkanap míg elkészül. Ezért érdemes időben gondoskodni a szerződés megkötéséről.
16. Miért kell a teljes nettó árbevétel (állami megrendelésekkel csökkentve) alapján számolni a biztosítást?
Generali Felelősségbiztosítás ÁSZF kivonat: Amennyiben a biztosítási díj számításához a szerződő helytelen adatokat szolgáltat vagy nem tesz eleget a VI.5.1.3. pontban meghatározott kötelezettségének, akkor káresemény bekövetkeztekor a biztosító csak a megállapított kár akkora részének – de legfeljebb a teljes kárnak – a térítésére köteles, amekkora része a befizetett díj annak a díjnak, amelyet a szerződő helyes adatszolgáltatása esetén fel kellett volna számolni.